Pázmány Péter Catholic University – nowym uniwersytetem członkowskim Sieci

Sieć Uniwersytetów Trójmorza (3SUN – The Three Seas University Network) – inicjatywa KUL, która ma zbudować podstawy trwałego i stabilnego partnerstwa uniwersytetów z 12 państw Inicjatywy Trójmorza – została zainaugurowana 16 maja podczas Samorządowego Kongresu Trójmorza w Lublinie. Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II jest liderem tego międzynarodowego przedsięwzięcia. – Lublin staje się europejską stolicą nauki – ocenił szef MEiN Przemysław Czarnek podczas wydarzenia, w którym wzięli udział przedstawiciele najwyższych władz państwowych, w tym prezydent Polski Andrzej Duda.

Pázmány Péter Catholic University (PPKE) to akredytowana instytucja szkolnictwa wyższego w Budapeszcie na Węgrzech, prowadzona przez Kościół katolicki i zarządzana przez Konferencję Episkopatu Węgier. Założenie instytucji w Nagyszombat w 1635 r. i jej ponowne założenie w 1992 r. są kamieniami węgielnymi najstarszego nieprzerwanie działającego uniwersytetu na Węgrzech. Dzięki zróżnicowanemu systemowi kształcenia służy on zarówno przekazywaniu tradycyjnej wiedzy i wartości niezbędnych do rozwoju całej ludzkiej osobowości, jak i kształtowaniu społeczeństwa informacyjnego i jego adaptacji do ludzkiej samorealizacji.

Duch uniwersytetu z siedzibą w Budapeszcie jest zasadniczo zdeterminowany przez jego katolicką przynależność i wynikające z niej wartości ludzkie i społeczne. Szacunek dla siebie nawzajem, budowanie profesjonalnej i przyjaznej społeczności międzypokoleniowej, a także zwracanie uwagi na siebie nawzajem i pomaganie sobie mają fundamentalne znaczenie dla PPKE. Wiedza jest przekazywana w środowisku zorientowanym na ludzi, zawsze z uwzględnieniem możliwości, umiejętności i potrzeb studentów. Uczelnia zwraca szczególną uwagę na znaczenie wysokiej jakości nauki i edukacji. Te powszechnie uznawane wartości gwarantują, że wydane stopnie naukowe zachowują swoją wartość i skutkują korzystnym odbiorem absolwentów PPKE na rynku pracy. Uczelnia posiada 4 wydziały:

– Wydział Prawa i Nauk Politycznych
– Wydział Nauk Humanistycznych i Społecznych
– Wydział Informatyki i Bioniki
– Wydział Teologiczny

Wydział Prawa i Nauk Politycznych zapoznaje studentów z podstawowymi normami różnych form ludzkiego współżycia, od świata prawa rzymskiego po współczesną rzeczywistość. Oferta Wydziału Nauk Humanistycznych i Społecznych obejmuje szeroki zakres wiedzy społecznej, od psychologii i kształcenia nauczycieli po różne języki i nauki polityczne. Kształcenie na Wydziale Informatyki i Bioniki nazywane jest nauką trzeciego tysiąclecia. Technologia informacyjna, nauki przyrodnicze, bionika i wiedza inżynierska wspólnie pomagają osiągnąć coraz wyższą jakość życia. Wydział Teologiczny oferuje perspektywę spełnienia całej ludzkiej osobowości poprzez wzrost w wierze. Możliwość przeżywania wiary katolickiej na uniwersytecie i uczestniczenia w powiązanych programach jest otwarta dla wszystkich naszych studentów.

Uniwersytet zdobył nagrodę „University of National Excellence” w 2013 roku. W oświadczeniu Ministerstwa Zdolności Ludzkich, przekazanym wraz z nagrodą, czytamy: „Rząd ustanowił taki ustandaryzowany program, który uznaje i wspiera te osiągnięcia instytucjonalne, które w wybitny sposób przyczyniają się do tworzenia i zachowania intelektualnego i ekonomicznego systemu wartości naszego narodu. Katolicki Uniwersytet Pázmány Péter jest jednym z przedstawicieli takiej doskonałości instytucjonalnej i dlatego zasługuje na tytuł Uniwersytetu Doskonałości Narodowej”.